fbpx

Laboratorium zmiany

W 2020 roku wystartowały nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim: Zarządzanie zmianą społeczną. Mam przyjemność być częścią tego niezwykłego projektu, w którym studenci, czyli my, rozpoczynamy pracę od własnych pomysłów, a następnie stopniowo je wdrażamy w życie. Jesteśmy zmianą społeczną! Ty jesteś zmianą społeczną!

Wpisy w niniejszym blogu to realizacja szkolnych projektów. Mają do nich pełny wgląd moi wykładowcy i mentorzy z uniwersytetu.

Marzę o tym, aby zmiana dokonywała się wręcz równolegle do mojego studenckiego projektu. To dlatego dzielę się tutaj z Tobą, odbiorcą Boskiej Nioski, wynikami moich badań.

Faza makro | Obszar

 

Chcę zmienić obowiązujący paradygmat rodzicielstwa. Tak, zdaję sobie sprawę, że to jest niezły wyraz think big, ale uważam, że obowiązujące podejście do rodzicielstwa potrzebuje diagnozy i transformacji na gruncie społecznym (a nie odgórnym, politycznym).

Gdy pytam kobiety (bo to one najczęściej są moimi klientkami), czym było dla nich urodzenie pierwszego dziecka spotykam się z odpowiedziami:

 

“Armagedon”

“Roller coaster”

“Najszczęśliwsza, ale i najstraszniejsza chwila w moim życiu”

Wielu z rodziców tkwi w przekonaniu, że rodzicielstwo to kolejna rola społeczna, którą mają opanować.

Staram się przekierować ich uwagę na ich własną historię, ich własne życie. Bowiem to tam, moim zdaniem, tkwi sedno ich problemów.

Zgadza się to z obserwacjami, które swego czasu poczynił Jesper Juul, duński pedagog i terapeuta:

Większość książek i artykułów na temat rodzicielstwa i wychowania skupia się na opisie potrzeb dziecka, ale nie oferuje żadnego wglądu w potrzeby rodziców.

A przecież większość rzeczy, jakie robimy w relacji z naszymi dziećmi nosi mocne piętno tego, kim sami jesteśmy, jaka jest nasza historia życiowa i jakie strategie przetrwania rozwinęliśmy w dzieciństwie. Niektóre z tych doświadczeń okazują się pomocne w życiu z naszymi dziećmi, inne nie.

Jako antidotum na własny obciążający bagaż emocjonalny wielu rodziców aplikuje sobie dzieciocentryczność, czyli całkowite zatracenie się w wychowaniu dziecka, pozbawiając siebie i dzieci możliwości rozwoju (tzw. rodzice helikopterowi).

W tym obrazie brakuje mi troskliwego spojrzenia przede wszystkim w stronę matki, która spełniwszy swoją funkcję społeczną po urodzeniu dziecka, jest spychana na dalszy plan.

Noszę w sobie głębokie przekonanie, że jeśli zmienimy rodzicielską perspektywę z dzieciocentrycznej na taką, która interesuje się potrzebami i sytuacją rodziców, to także położenie dzieci znacznie się poprawi. Widzę to jako organiczną, oddolną zmianę, która polega przede wszystkim na edukowaniu rodziców i poszerzaniu ich perspektywy np. wiedzą o własnych emocjach, czy o rozwoju dziecka. 

Zdaję sobie sprawę, że takich zmian nie wprowadza się na drodze rewolucji, a wręcz przeciwnie – metodą baby steps. Jest to zmiana w myśleniu, w perspektywie, w przekonaniach, w działaniu. Prowadzę taką pracę u podstaw od 4 lat. 

Bardzo często okazuje się, że to przesunięcie akcentów sprawia, że wychowanie nie jest już potrzebne (ani tym bardziej żadne poradniki dotyczące wychowania), gdyż rodzic uzyskuje taki dostęp do własnych zasobów, że staje się rodzicem, a nie odgrywa rolę rodzica.

I tutaj zaczyna się ZMIANA.

Słuchaj podcastu Podwójne espresso//

#18//Wydanie specjalne (prima aprilis)

#18//Wydanie specjalne (prima aprilis)

W wydaniu specjalnym podcastu mąż Boskiej Nioski opowiada o prawdziwym, pięknym wychowaniu. Interpretuje słowa słynnego myśliciela Bahe i przytacza argumenty, nie pozostawiające suchej nitki na tzw. rodzicielstwie bliskości. Zapraszamy!Subskrybuj podcast Boskiej...

#17//Archetypy

#17//Archetypy

Co to są archetypy i co mogą one wnieść do naszego rozwoju? Dlaczego wyłapujemy je wszyscy, niezależnie od kultury i miejsca, w którym wyrośliśmy? Czy praca z archetypami jest efektywna, czy tylko efektowna? Prosto i zrozumiale o jungowskich i biologicznych podstawach...

#16//Tikun olam – o zrównoważonym biznesie

#16//Tikun olam – o zrównoważonym biznesie

Co się kryje za egzotycznie brzmiącym zwrotem tikun olam? Czy idea tikun olam jest nam bliska w świecie zachodnim? Co jej zawdzięczamy? Będę mówić także o tym, że każdy biznes jest zmianą. Oraz, bardziej osobiście, co oznacza dla mnie prowadzenie zrównoważonego...